Csodálatos módon robbanásszerű népszerűségnek indult itthon a vietnámi konyha, a pho leves vagy a nyári tekercs gyorsan meghódította Budapestet (pl. pho levest ma már nem csak a józsefvárosi piacon lévő Dang Muoi Büfében vagy a repülőtér felé vezető útnál lévő Quan Hoa Sen étteremben kapni, megnyílt az Abszolút Pho a Kazinczy utcában, a Funky Pho a Mozsár utcában, egy új étterem Budán az Allee-vel szemben, valamint a Ferenczy István utcában a We Love Banh Mi nevű hely). A vietnámi konyha azonban nem csak pho levesből és tekercsekből áll, saláták, szendvicsek, húsok, sült rizsek, tengergyümölcseinek mindenféle formája megtalálható a konyhájukban. Ételeiknek fontos tulajdonsága a friss alapanyagok ill. fűszernövények használata. Nem véletlen, hogy a friss alapanyagok, a tengeri-gyümölcsök és a kevés zsiradék használata miatt a vietnámi konyhát a világ egyik legegészségesebb konyhájaként tartják számon. Konyhájuk másik alapvető jellemzője az öt elem egyesítése, ami egyszerre jelenti az öt íz (édes, sós, savanyú, keserű, csípős) kiegyensúlyozott ötvözését, valamint az arra való törekvést, hogy ételeik mind az öt értékszervünket megmozgassák és legalább ötféle színben pompázzanak. A vietnámi konyháról sok sok infó és receptek itt: http://www.vietnamfood.org
Forrás: Indochina Travel News
A banh mi, vagyis a vietnámi szendvics gyorsan népszerű lett Amerika és Európa szerte, hiszen maga a koncepció is elegye a nyugati és keleti világnak: a szendvics alapja a bagett, amelyet még a francia hódítók terjesztettek el Vietnámban, a belevalók pedig friss zöldségek és fűszernövények, sonkák, darált hús és májkrém (rendszerint sertéshúsból), savanyított zöldségek, koriander, majonéz és chili paprika. Alább az ábra az általános hozzávalókból, azonban a szendvicset ma már ezerféleképpen készítik, csirkével, hallal, vegetáriánusán, stb.:
Forrás: The New York Times
A szendviccsel bátran ér kísérletezni, a lényeg, hogy lehetőség szerint mind az öt íz képviseltesse magát benne, valamint klassz színes legyen a szendvics. Én a napokban egy ilyen hússzempontból viszonylag visszafogott csirkés szendót csináltam: fűszeres, csípős, édes-savanyú és abszolút laktató, megéri kipróbálni!
Hozzávalók:
- páchoz:
- 4 evőkanál halszósz*
- 4 evőkanál lime-lé
- 2 evőkanál cukor
- 2-3 gerezd fokhagyma felaprítva
- 1 piros thai chili felaprítva
- só, bors
- fél kiló csirkemell
- savanyított zöldséghez (igen, ilyen kerül a nyári tekercsekbe is)
- 4 evőkanál víz
- 2 evőkanál rizsecet
- 2 evőkanál cukor
- 1 nagy répa megpucolva és julienne-re vágva
- 1 nagy jégcsapretek megpucolva és julienne-re vágva
- só, bors
- szendvicshez
- 1 hosszú bagett négyfelé vágva
- majonéz, kb, 2 evőkanál
- 1 uborka julienne-re vágva
- 1 csokor koriander
- pár szem savanyított jalapeño
Az elkészítése nem is lehetne egyszerűbb, szinte mindent előző este el lehet készíteni: egyrészt egy jól záródó dobozban a páchoz való hozzávalókat összekeverjük, majd a csirkemellet belerakjuk és jól beleforgatjuk, egy másik dobozban összekeverjük a vizet az ecettel és a cukorral és hozzáadjuk a felaprított répát és retket. Mindkettőt hűtőben tároljuk a másnapi felhasználásig. Így aztán másnap már csak kisütjük a csirkemellet egy serpenyőben, hosszúkás szeletekre vágjuk, majd a félbevágott bagettekbe töltjük a savanyított zöldségekkel, a majonézzel, az uborkával, a korianderrel és a jalapeño-val. Egyszerre lesz csípős, édes-savanyú, ropogós és omlós. :)
*Nálam az alábbi hozzávalókból mindig van itthon és abszolút ajánlom beszerezni egy-egy üveggel, mikor legközelebb a kínai piacon jártok, mert sokáig elállnak és gyakorlatilag mindenféle ázsiai ételnek az alapját képezik: szójaszósz (világos és sötét), halszósz, rizsecet, szezámolaj és chili szósz