A nagysikerű vietnámi tekercs fesztiválok után, idén új vizekre eveztünk a Lumen Zöldség és Közösségi Szolgáltatóval és megrendeztük az I. Ázsiai gőzbuci fesztivált!
De mi is az a gőzbuci?
A gőzbuci (amely magyar szó az egyik fő szervezőnk csodás nyelvi leleménye) tulajdonképpeni a tajvani "gua bao". Ez az itthon még kevéssé ismert, de világszerte népszerű street food, lényegében egy szendvics gőzölt kenyérből, szószos húsból és savanyított zöldségekből. A leggyakoribb tölteléke a "pork belly", (malaccsászár vagy dagadó), de bármivel tölthetik a csirkétől, a marhán át a tojásig. Népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a generációjának legmenőbb séfje, David Chang* is étlapjára tűzte Momofuku éttermében. A bambuszgőzölőben elkészített kis bucik csodásan puhák lesznek, a hús a zöldségekkel pedig hozza azt az édes-savanyú-sós íz kombinációt, ami miatt imádni kell a távol-keleti ételeket.
Április 12-én a Lumen Zöldségben (Klauzál tér 14., VII. ker) kétféle hússal (sertésdagadó és csirkecomb) és kétféle savanyított zöldséggel (koreai kimchi és répasaláta) készültünk a gőzölt bucikat megtölteni és megmutatni nektek, hogy miért őrül meg a világ.
Őrült sokan eljöttetek ha jól számoltuk 546 ettetek meg! \\o// \\o// \\o//
Nagy köszönet a Marmostein pékségnek, hogy segítettek ekkora mennyiségű tésztát begyúrni, a Lumen Zöldségnek, hogy helyet biztosítottak és a teljes főzőhadseregnek, akik nem hagyták, hogy egyedül fulladjak a hoisin szószba! <3
Szerezzetek egy bambuszgőzölőt magatoknak a Fővám téri Ázsia boltból vagy a kőbányai kínai piacról és csináljatok otthon is!
Receptek (4-6 fő részére)
Gőzbuci
Hozzávalók:
- 20 dkg liszt
- 5g instant élesztő
- 1/2 kk sütőpor
- 1 dkg cukor
- 9 dkg langyos víz
- 1 dkg szobahőmérsékletű vaj
- 1/2 kk só
- 1 ek olaj
A vizet elkeverjük a cukorral és az élesztővel és állni hagyjuk 15 percig, amíg felfut az élesztő. Összekeverjük a liszttel, sóval, sütőporral és a vajjal az élesztős vízzel és alaposan összegyúrjuk a tésztát. 15 percig állni hagyjuk, amíg megkel a tészta. Ha megkelt a tészta, hatfelé vágjuk a tésztát és gombócokat gyúrunk belőle, majd mindegyik gombócot ovális formájúra lapítunk. Az oválisok felületét megkenjük olajjal, félbehajtjuk és a forrásban lévő víz fölé helyezett bambuszgőzölőbe rakjuk (egyszerre hármat). 15 perc alatt készre gőzöljük.
Töltelék
A receptek töltelékként a "pork belly"-t említik leggyakrabban, ami malaccsászár vagy dagadó. A húst mi először szuvidáltuk, majd kisebb darabokra szeltük és megpirítottuk, de annak, akinek nincs otthon szuvidáló gépe (amúgy nekem sincs), annak azt javaslom, hogy a megsózott és borsozott húst jó a alaposan csomagolja be alufóliába és 2 órán keresztül süsse 150 fokon. Az alufóliában kell kihűlni hagyni, majd egy éjszakán át a hűtőben hagyni megdermedni. Másnap lehet szeletekre vágni és pirítani. Érdemes egyszerre minimum 1 kg húst elkészíteni, a maradék sült húsból akár ramen levest főzni.
Szósz hozzávalók:
- 2-3 gerezd fokhagyma felaprítva
- 1/2 ek reszelt gyömbér
- 4 ek hoisin szósz
- 1 ek riszbor
A szószhoz való hozzávalókat összemelegítjük a pirított húst beleforgatjuk.
Savanyúságok
A répasalátához felaprítunk 2 közepes méretű répát és ebben a szószba hagyjuk pár órán keresztül állni:
- 2 evőkanál halszósz (ez egy nagyon megosztó hozzávaló, mert elég fura illata van, nekem a hosszú évek tapasztalat alapján az a véleményem, hogy a Squid márkájúnak van a legbizarrabb illata, inkább a többi márkát érdemes venni)
- 2 evőkanél lime-lé
- 2 evőkanál cukor
- 2 evőkanál víz
- 1 kis chili felaprítva
A kimchi recept ebben a posztban.
Feltétek
- barna cukorral elkevert darált sós mogyoró
- felaprított póréhagyma
- korianderzöld
- felaprított thai chili
- Sriracha chili szósz
Filep Kata képe
Bubla Bálint képe
Nagyon köszi, hogy eljöttetek! :)))))
* igen, ő az, aki a világ legmenőbb gasztromagazinját, a Lucky Peachet is szerkeszti
A program a Negyed7Negyed8 Fesztivál keretében valósult meg.