Március közepe az az időszak, amikor még mindig kicsit hűvös van, és még jól esik a leves, de már épp megjelenik egy-egy friss tavaszi zöld, pl. a medvehagyma, a vadsnidling, a mizuna vagy az újhagyma. Ilyenkor kell valami, ami ötvözi a kettőt, legyen forró és gőzölgő, de már bukkanjanak fel az élénkzöldek a tányéron is. Épp ezért kaptam kedvet, hogy egy olyan ázsiai ihletésű levest főzzek, ami pont ezt tudja.
A leveshez világos miso pasztát és szárított algát használok, mindkettő kapható ázsia boltban és ugyan messziről jönnek, de mindkettő a végtelenségig eláll, ezért inkább fűszerként és nem friss alapanyagként tekintek rájuk.
A miso fermentált szójababból készülő fűszerpaszta, a japán konyha alapkelléke. Mély, gazdag, fűszeres íze miatt umami bomba, zöldségekhez, halakhoz, húsokhoz mind illik, mostanában felkapott lett édességekhez is használni. (Ezen az angol linken részletesen leírják hogyan lehet házilag is elkészíteni, de én tökéletesen elégedett vagyok a bolti változatokkal is).
Az alábbi recept ugyanakkor nem egy hagyományos miso leves, mivel a japán alaplevet, a dashit kihagyom belőle (a dashi egy másik szárított alga fajtából a kombuból és szárított halpehelyből készül). Úgyhogy maradok az ázsiai ihletésű elnevezésnél és így senki nem fog megsértődni.
A recept vega, sőt vegán is.
Hozzávalók:
- 1 ek olaj
- 2 fokhagymagerezd megpucolva és felaprítva
- 3 cm friss gyömbér megpucolva és felaprítva
- 1,5-2 L víz
- 5 gr szárított gomba
- 3 ek szójaszósz
- 200 gr csiperke gomba megpucolva és felszeletelve
- 200 gr shitake gomba felszeletelve
- 1 póréhagyma alaposan megmosva és felkarikázva
- 200 gr udon (búzalisztből készült vastag tészta, szintén ázsiai boltban kapható), vagy helyette teljes kiőrlésű spaghetti
- 1 ek szárított wakame alga
- 1,5 ek miso paszta
- fél csokor medvehagyma
- maréknyi friss spenótlevél alaposan megmosva
- 2 szál újhagyma megmosva és felkarikázva
- maréknyi csíra vagy mikrozöld
- (opcionális 100 gr tofu felkockázva)
[1] Egy lábosban olajon 1-2 perc alatt megpirítjuk a fokhagymát és a gyömbért, felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a szárított gombát és a szójaszószt, alacsony lángon forralni kezdjük. [2] Hozzáadjuk a szeletelt gombákat és a póréhagymát, majd 12-15 percig főzzük. [3] Ez idő alatt egy külön lábosban felteszünk forrásban lévő vizet és a tészta csomagolásán feltűntetett módon elkészítjük a tésztát, majd leszűrjük. [4] A leveshez adjuk a szárított algát (és a tofut, ha használunk) és még 3 percig főzzük. [5] Merjünk ki a léből egy külön tálkába, majd ebben keverjük el a miso pasztát és így öntsük vissza a leveshez (kvázi mint egy habarást, így nem fog csomós maradni a paszta a levesben). [6] A zöldeket nem akarjuk megfőzni, hogy megőrizzék a színüket, ezért a tálkákba szedjük a főtt tésztát, erre merjük a forró levest, majd a tetejére halmozzuk a friss zöldeket és hagyjuk, hogy a forró leves épp csak megkapja őket.