Mostanában kezdtem el feltérképezni a fermentálás csodálatos világát és jött szembe egy fantasztikus szakácskönyv, a kanadai Joel MacCharles és Dana Harrison Batch című könyve (magyarul egyenlőre sajnos nem jelent meg). Bemutatja a konyhai tartósítás létező összes trükkjét fermentálástól a sózásig.
(Kép innen)
A könyvnek szuper a felépítése: az első fejezete ismerteti a 7 alapvető tartósítási módot (forróvizes kifőzés, kuktában kifőzés, dehidtratálás, fermentálás, hűtés/fagyasztás, sózás, pácolás), majd 25 hozzávalón keresztül megmutatja, hogyan lehet minden egyes részét valamelyik tartósítási móddal hasznosítani. Érthetőek a leírások, remek receptek, ahogy végig lapozod, csak rohannál venni magadnak 20 befőttes üveget, hogy nekiállhass! Azt hiszem ez lesz az egyik kedvenc könyvem.
A spárgafejezetnek minden része nagyon ígéretes, egyenlőre az egyik kedvencem a pácolt spárgaszár. Recept a könyből:
Hozzávalók:
- 1 csomag ceruzavékony zöld spárga
- 1 fej lilahagyma
- 480 ml fehérborecet
- 120 ml víz
- 120 ml méz
- 2 ek mustármag
- 1 ek kapormag
- 2 tk só
- 1 tk zellermag
- 1 tk chili pehely
A spárgának a középső részét használjuk: levágjuk az aljáról a fás részt és a tetejéről szintén 2-3 cm-re a spárga "csúcsát". A fás részét lefagyaszthatjuk később alapléhez, a spárga csúcsát pedig grillezhetjük salátába.
A megmaradt spárgát apróra szeleteljük, a hagymát apró kockákra vágjuk. Egy kisebb lábosban az ecet felével (240 ml) feltesszük főzni a spárgát és a hagymát és 3 percig gyöngyöztetjük. Ezután leszűrjük a zöldségeket és hideg vízzel átöblítjük. Az előfőzött zöldségeket visszehelyezzük a lábosba a maradék ecettel, vízzel, mézzel és a fűszerekkel és további 5 percig főzzük. Majd üvegbe töltjük és ott hagyjuk kihűlni. Hütőben 1 hétig eláll. (Ha forrón az üvegbe töltjük, lezárjuk, majd forró vízes fürdőbe tesszük, akkor 1 évig is eláll).