Mától újra zár az ország, április 7-éig, azaz a tavaszi szünet végéig bezárnak az óvodák és általános iskolák, a középiskolákban és egyetemek az eddigi digitális tanrendben mennek tovább, többségünk otthonról fog dolgozni. Ami azt jelenti, hogy a következő hetekben újra az egész családnak kell napi három étkezést előteremteni, ami nem kis feladat. Ez most nem a pepecselős sütés-főzés hetei lesznek, lehetőleg minél egyszerűbb és minél kevésbé macerás ételeket akarunk majd asztalra tenni.
Összegyűjtöttem néhány olyan most szezonális receptet, amik nekem ebben az évben segítséget jelentettek: nagyrészt száraz, konzerv vagy mirelit alapanyagokat használnak, gyorsak és kevés konyhai tevőleges munkát igényelnek. A receptek 4 főre szólnak.
Áztatott zabkása
Magyarul másnapos zabkásának is fordítják az utóbbi években népszerűvé vált "overnight oats"-ot, vagyis az egész éjszaka áztatott zabpelyhet, ami így szépen magától krémesre puhul és még főzni sem kell. Rendszeres reggeli volt nálunk idén. Maga az alap nem is nagyon igényel édesítést, mert az ázott zabpehely kissé édessé lesz. Az alap arányok egy adaghoz, ezt érdemes négy kisebb, széles szájú üvegben elkészíteni:
- 40 gr zabpehely
- 120 gr tej (lehet növényi tej is)
- 2 ek joghurt
- 1 ek lenmag
[1] A hozzávalókat előző este egy tetővel rendelkező üvegbe töltjük, összekeverjük, lezárjuk és egy éjszakára a hűtőbe tesszük. [2] Másnap csak kinyitjuk és tetejére halmozzuk, amit otthon találunk.
A tetejére mehet:
- friss vagy mélyhűtött gyümölcs, szezon szerint: lédús alma, mélyhűtött málna, ribizli, áfonya
- aszalt gyümölcs: szárított alma, meggy, sárgabarack, mazsola
- magok: pirított és nem dózott mandula, mogyoró, napraforgómag, tökmag
- extra édesítés: jó nagy kanál méz, gyümölcspüré, lekvár vagy szörp (levendulaszörp vagy hársszörp valami fantasztikus)
- fűszerek: őrölt fahéj, szegfűszeg, kardamom
- joghurt: extra adag joghurttól még krémesebb lesz
- magvajak: mogyoróvaj vagy akár mandulavaj is nagyon feldobja
Chilis kukoricakrémleves
- 2 ek vaj
- 1 közepes fej hagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 500 g fagyasztott kukorica
- 1 L alaplé vagy két bio leveskocka
- 1 tk csili
- fél tk kurkuma
- 1 pohár tejföl
- só, bors
[1] Egy lábosban a vajon megpároljuk a hagymát és a fokhagymát, hozzáadjuk a kukoricát, ráöntjük az alaplevet, és a fűszereket és 10 percig főzzük. [2] Végül a tejföllel összeturmixoljuk, sózzuk, borsozzuk és ha van otthon, parmezánnal és tortilla chips-szel tálaljuk.
Mark Bittman szardíniás tésztája
- 500 gr hosszú tészta (pl. perciatelli, de remek a spagetti is)
- 2 ek olívaolaj
- 1 vöröshagyma felaprítva
- 2 konzerv szardínia
- 2 ek kapribogyó (ennek hiányában a két csemege uborka felaprítva)
- 1 tk reszelt citromhéj
- 1 csokor aprított petrezselyem
- 6-7 dkg kenyérmorzsa (száraz kenyér ledarálva serpenyőben megpirítva)
[1] A tésztát a csomagoláson szereplő idő alatt lobogó, literenként 1 evőkanál sóval sózott vízben megfőzzük. Leszűrjük, a főzőléből egy decit félreteszünk. [2] Egy nagyobb serpenyőben felhevítjük az olajat 5 perc alatt megdinszteljük benne a vöröshagymát, hozzáadjuk a szardíniát, a kapribogyót és a citromhéjat és 2 perc alatt összeforgatjuk. [3] A szardíniás keverékhez adjuk a tésztát, összeforgatjuk vele, ha kell, a főzőléből adunk hozzá, ha nem elég krémes. Megszórjuk a petrezselyemmel és a kenyérmorzsával.
Mike Solomonov falafel receptje
(Az eredeti recepthez képest a megadott adagok felezve, mert így is elég 4 főre)
- 200 g szárított csicseriborsó (kivételesen nem jó a konzerv!)
- 1 fej nagyobb vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 répa meghámozva
- 3 nagy csokor petrezselyem (mivel épp itt a medvehagyma szezon, egy csokor petrezselyem helyett mehet bele egy csokor medvehagyma, ilyenkor elég 1 gerezd fokhagyma)
- 1/2 tk csili
- 1 tk római kömény
- 1 tk só (meglepő de kell ennyi)
- 2 ek liszt
- 1 tk sütőpor
- 4 dl olaj
[1] A csicseriborsót legalább háromszoros mennyiségű vízbe beáztatjuk egy éjszakára. [2] Elővesszük a nagy tálas robotgépet, leszűrjük a csicserit és az aprítógépbe tesszük. A hagymát négybe vágjuk, az is megy az aprítóba a petrezselyemmel, a chilivel, római köménnyel, sóval együtt. 5-6 percig aprítjuk, amíg egységes állagot nem kapunk (időnként leállítjuk és a kicsapódott keveréket a robotgép faláról egy kanállal visszakaparjuk). Hozzáadjuk a lisztet és a sütőport, alaposan elkeverjük, majd golyókat formázunk belőle. [3] Egy magas falú fazékba öntjük az olajat, és egyszerre 5-6 golyót aranybarnára sütünk benne (figyelni kell, hogy az olaj ne legyen nagyon forró, ne égjenek, hanem piruljanak a golyók. Frissen tálaljuk.
Sütőben sült zöldségek
- 1 nagyobb édesburgonya (lila, fehér (enyhén gesztenyés) és narancssárga húsú (kissé sütőtök ízű) édesburgonyát is találni termelői piacokon, a legismertebb narancssárga fajtával pedig már a szupermarketekben is találkozni)
- 500 gr kelbimbó
- 2 fej lilahagyma
- 2-3 ek olaj (repce vagy napraforgómag)
- fél tk só
- fél tk chilipehely
[1] A sütőt előmelegítjük 220 fokra. [2] Az édesburgonyát alaposan megmossuk, hámozás nélkül kockákra vágjuk, a kelbimbóknak levágjuk a fás végüket és felezzük őket, a lilahagymákat megpucoljuk és negyedeljük őket. [3] Az édesburgonyát, kelbimbót, lilahagymát a tepsibe tesszük meglocsoljuk az olajjal, sózzuk, chilizzük és alaposan összeforgatjuk (nem érdemes túlzsúfolni a tepsit, mert akkor nem tudnak szépen barnulni, valamit nem érdemes sütőpapírt se használni, így jobban ki lehet kaparni utólag a szépen barnult zöldségdarabokat). 45-50 perc alatt sütjük.
Sütőben sült egész zöldségek
Még ennél is kevesebb macerát igényelnek a sütőben sült egész zöldségek. Tavaly nagyon népszerű volt az egészben sült karfiol (ami annyi előkészítést igényel, hogy egy nagy lábosban forrásban lévő sós vízben 10 perc előfőzzük, majd olajjal meglocsolva 170 fokon 1,5 órát sütjük), még ennél is egyszerűbb étel az egészben sült zellergumó vagy az édesburgonya. Fokhagymás tejföllel mindkettő nagyszerű.
Egészben sült zeller Ottolenghi alapján
- 2 nagy zeller gumó (kb. fél kilósak), alaposan megmosva, de nem megpucolva
- 75ml olívaolaj
- 1½ tk koriandermag
- 2 tk só
[1] Előmelegítjük a sütőt 170 fokra. [2] Az egész zellergumóknak levágjuk az alját, hogy egyenesen álljanak, majd egy sütőpapírba bélelt tepsibe állítjuk őket. Egy éles késsel hússzor-hússzor megszurkáljuk a zellereket minden oldalukon. [3] A koriandermagot finoman összetörjük egy mozsárban, majd hozzáadjuk a sót. A zellereket meglocsoljuk az olajjal, majd finoman beledörzsöljük minden oldalról a korianderes sót. Két és fél, három órán keresztül sütjük, amíg a zeller teljesen megpuhul.
Lassan sült édesburgonya
- 3-4 közepes méretű édesburgonya
- fél tk só
[1] A sütőt előmelegítjük 130 °C-ra. A megmosott burgonyákat hámozás nélkül, egészben alufóliával bélelt tepsire tesszük, és éles késsel mindegyiket háromszor-négyszer megdöfködjük, hogy a gőz távozni tudjon belőlük. 2,5 órán keresztül sütjük. [2] Az édesburgonya akkor van kész, ha villával megszúrva vajpuha. A héjukban tálaljuk: fogóval a tányérra helyezzük őket, hosszában bemetsszük és szétnyitjuk a héjukat. Megsózzuk, majd húsukat villával a héjon belül összetörjük
+1 snack tipp
A sárgarépa nedves konyharuhába csomagolva akár hetekig, fonnyadás nélkül eláll a hűtőszekrényben. Annyit, amennyit tudjuk, hogy a következő napokban elfogyasztunk, pucoljuk meg és lezárt edényben hideg vízbe tároljuk, így akár egy hétig is friss és roppanós marad. Így bármikor elő lehet kapni és önmagában ropogtatni, vagy bármilyen salátához adni.
Ha tetszett a poszt, nézz bele az első saját szakácskönyvembe, ha nem szeretnél lemaradni a posztokról, akkor kövess Facebookon vagy Instagrammon is!