Olia Hercules 1984-ben született Kahovka-ban, Dél-Ukrajnában (ahol jelenleg is dúlnak a harcok), ahonnan 12 éves korában költöztek el. 18 évesen került Angliába, ahol a tanulmányai után újságíróként dolgozott. A 2008-as gazdasági válságkor döntött úgy, hogy karriert vált, szakácsként dolgozott (majd egy évig a vegetáriánus konyha újítójaként számon tartott Yotam Ottolenghi egyik éttermében is) és food-stylistként dolgozott. Könyvei a Mamushka, a Kaukázus és a Summer Kitchen igazi kelet-európai recept gyűjtemények. A családjában sok nemzet keveredik, egyik nagymamája félig örmény, a másik Szibériából származik és sokáig Üzbegisztánban élt. Ezt az örökséget és az ukrán konyhát egyesíti Olia Hercules a receptjeiben. 2016-ban Magyarországon is járt és főzött egy vacsoraest keretében.
Most instagram oldalán közvetlen érintettsége miatt is (a szülei, a bátyja és a tágabb családja is jelenleg is a háborús övezetben van) folyamatosan osztja meg a háborúval kapcsolatos híreket és azokat a kezdeményezéseket, amiket Ukrajna megsegítésért ő maga is szervez. Közvetlen adományt is gyűjtött, hogy védőfelszerelést tudjanak vásárolni és kiküldeni a katonáknak, tüntetést szervezett illetve az orosz származású Alissa Timoshkina-val és a lengyel Zuza Zak-kal elindították a Cook for Ukraine adománygyűjtő kampányukat az UNICEF számára. Érdemes követni az oldalát, és találkozni azzal a nagyon is személyes és emberi oldalával a háborúnak, amikor a másik országban élő szeretteinkért kell rettegni és ezt a rettegést cselekvésbe fordítani.
A kezdeményezéshez azóta világszerte rengetegen csatlakoztak, itthon a Nosalty állt bele a projektbe, a háború kitörése óta minden vasárnap este 19:00-kor adomány-gyűjtő insta élő főzést szerveznek. Nem csak azért inspiráló a #CookForUkraine, mert az UNICEF-et támogathatjuk vele, hanem mert ennek révén jobban megismerhetjük az ukrán konyhát és hagyományokat, az étel pedig az egyik legjobb módja az egymáshoz való kapcsolódásnak.Talán ez a legemberibb dolog, amit tehetünk embertelen időkben.
A Nosalty eseménysorozatban főzött már:
- Steiner Kristóf és párja, Nimrod Dagan zöld borschtot spenóttal, cukkinivel, Tsvitna kapusta z sous hirchytsia, azaz csőben sült karfiolt és Salat vinehret, azaz kapros céklasalátát lencsével
- Havas Dóra káposztás céklalevest és törökmogyorós, áfonyás friandot
- Mautner Zsófi Pashkat (ünnepi túrókrémdesszertet karamellizált eperkompóttal)
- A videók a Nosalty insta oldalán utólag is visszanézhetőek.
Május 1-én vasárnap az én konyhámba invitállak titeket, ahol háromféle céklás ételt fogok készíteni. Ezek a cékla utolsó pillanatai, mielőtt megjelennek a primőr zöldségek és átveszi a tavasz a jól megérdemelt helyét a piacon. Ha csatlakoznátok a főzéshez, ezekkel a hozzávalókkal készüljetek (céklalevelet lehet már nem fogtok így tél végén szépet kapni, de már megjelentek a mángold csokrok a termelői piacon és azzal is helyettesíthető, sőt a karalábélevél is remek viszont ez utóbbi igényel némi előkészítést: a karalábéleveleket levágjuk a szárakról, ezeket készítjük elő elsőként. Forrásban lévő sós vízbe tesszük a leveleket néhány másodpercre, majd egy tálba kiemeljük, és azonnal jeges vízben leöblítjük, majd egy konyharuhára terítjük).
Az alábbi receptek Olia Hercules Summer Kitchen című könyvéből valók.
Mángold vagy céklalevél krém
- 1 nagy csokor mángold (vagy céklalevél)
- 1 ek. só a főzővízhez + ½ tk. só az ízesítéshez
- 150 ml 20%-os tejszín
- ¼ tk. bors
- csokor friss kapor
- csokor friss medvehagyma
Töltött mángold vagy céklalevél
- 40g hajdina (intenzív íze van, nem mindenki szereti, lehet bulgurral helyettesíteni)
- 2 ek olaj
- 200g gomba
- 2 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 répa
- 1 csokor mángold: 8-10 levél vagy egy csokor céklalevél
- 1 paradicsomkonzerv
- 1 csipet cukor
- 2 ek tejföl
- kapor a tetejére
Sült céklasaláta
- 20gr szárított erdei gomba
- 3 cékla
- 2 ek olaj
- 4 lila hagyma
- 3 ek jó minőségű (!) gyümölcsös balzsamecet
- 2 gerezd fokhagyma