Augusztus 20. után igazán csodálatosak a paradicsomok, beértek a nyári naptól a szabadföldön, édesek, savasak, mindent tudnak, amit ezeknek a csodálatos zöldségeknek (gyümölcsöknek ugye) ilyenkorra tudniuk kell. Legyen szó paradicsomlevesről, risottóról, sült zöldségről ezek a nyárvégi paradicsomok a legízletesebb alapanyagok. Ezért aztán különösen azok a receptek szuperek ilyenkor, amik egyáltalán nem is hőkezelik magukat a paradicsomokat, így a friss ízük igazán tud érvényesülni.
Ne dobd ki!
Annak ellenére, hogy a burgonyafélék családjába tartoznak, ahol a levelek gyakran mérgezőek, a paradicsom levelei valójában ehetőek vagy legalábbis minimum fél kilót kéne megennünk, hogy rosszul legyünk. Szárítva, paradicsom szószba főzve, vagy akár a tésztánkat színesítve is meg lehetne enni, ami jól mutatja, hogy nagyrészt kulturális kérdés, hogy melyik növényre tekintünk ételként.
Hogyan tárold
A paradicsom mediterrán növény lévén nem szereti a nagy hideget, a hideg rombolja a sejtmembránját, így ízt és textúrát is veszítünk, ha hűtőbe tesszük. A konyhapulton vagy a kamrában érdemes tartani (szerencsére a hűtőben tartott paradicsom valamelyest életre kelthető, ha egy-két napot szobahőmérsékleten hagyjuk melegedni)
Bruschetta
Az egyik ilyen klasszikus étel az olasz "bruschetta", paradicsomos pirítós. Az ilyen kevés összetevős recepteknél mindig különösen fontos a nagyon jó alapanyagok használata, úgyhogy jó kenyér és a jó olívaolaj kötelező. Egy szelet kenyérhez kb. egy közepes méretű paradicsomot érdemes számolni.
- A megvásárolt paradicsomokat megmossuk, kivágjuk a csumájukat, majd a feneküknél keresztbe bemetszük a héjukat, hogy könnyen meg tudjuk majd pucolni azokat.
- A paradicsomokat blansírozzuk vagy sokkoljuk: egy nagy lábosnyi lobogó vízbe tesszük és 1 percig főzzük, majd azonnal jeges vízbe helyezzük át. 5 perc múlva egyszerűen egy mozdulattal le lehet húzni a héjukat. Megpucoljuk, felkockázzuk és félretesszük (alternatív megoldás a hámozás után kis lyukú szűrőn lereszelni a paradicsomot, az is isteni).
- Pirítóst készítünk, majd bedörzsöljük az egyik felüket félbe vágott fokhagymával. Vékonyan meglocsoljuk olívaolajjal. A paradicsomot a pirítósokra halmozzuk, majd nagy szemű sóval és friss bazsalikommal megszórjuk.
Kicsit megereszkedett koktélparadicsomoknak viszont egy kis sütés nem fog ártani, kis olívaolajjal meglocsolva 220 fokon 10-15 perc alatt szépen megsülnek, hogy aztán a kenyérre kanalazhassuk őket.
Friss paradicsomos spagetti
Még 2014-ben láttam ezt a szuper trükköt Világevő blogján, de minden évben megéri elővenni. A lényeg, hogy a paradicsom levéből és a vajból egy emulziót készítünk, vagyis a két alapból nem keveredő folyadékot összekeverünk (mint amilyen például a majonéz), ez lesz a tészta szósza, így maga a paradicsom hőkezelés nélkül frissen marad. Négy főre fél kiló spagettivel szoktam számolni és kb. fél kiló paradicsommal.
- Nagyobb lédús és kisebb koktélparadicsomokat felkockázunk, fél teáskanál sóval megsózunk, borsozunk és félretesszük 15 percre, hogy a paradicsomok levet eresszenek.
- A tésztát megfőzzük a csomagoláson szereplő instrukciók szerint (arra figyeljünk viszont, hogy minden tésztát nagyon sós vízben kell főzni, ez literenként legalább 1 teáskanál sót jelent, én fél kiló spagetti főzésekor egy csapott evőkanál sót simán használok - így a tészta maga is kellően ízes lesz, nem csak a rajta lévő szósz).
- Egy nagyobb serpenyőben alacsony lángon olívaolajat hevítünk és megdinsztelünk két gerezd, felaprított fokhagymát. Hozzáadunk 1 evőkanál vajat, és amikor felolvadt, hozzáöntjük a paradicsomok kieresztett levét. Fakanállal alaposan elkeverjük.
- A tésztát leszűrjük, majd a serpenyőben a szószhoz adjuk és megforgatjuk benne. Tányérokba szedjük, majd így kanalazzuk rá a felkockázott paradicsomokat és friss bazsalikom leveleket.
Ha tetszett a poszt, nézz bele az első saját szakácskönyvembe, ha nem szeretnél lemaradni a posztokról, akkor kövess Facebookon vagy Instagrammon is!